Dogoterapia, Hipoterapia i Capoeira

Hipoterapia, dogoterapia, capoeira

          Dzięki dotacjom Wojewody Wielkopolskiego oraz środków z Europejskiego Funduszu Społecznego mieliśmy szansę wziąć udział w niezwykłych zajęciach rehabilitacyjnych. Naszym nadrzędnym celem było przywrócenie podopiecznym radości oraz wiary we własne siły. Wdrażając w życie zajęcia z dogoterapii staraliśmy się przywrócić podopiecznym sprawność fizyczną i psychiczną w możliwym do osiągnięcia zakresie. Obecność psa na zajęciach terapeutycznych przyniosła ogromną radość i zadowolenie naszym uczestnikom. Podczas zajęć wykonywano wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw, które służyły podstawowemu celowi dogoterapii, wszechstronnemu rozwojowi podopiecznego. Zajęcia z dogoterapii prowadzone były przez terapeutę oraz psa rasy golden retriever specjalnie do tego przeszkolonego na terenie naszej placówki.

          Hipoterapia to młoda forma rehabilitacji, która w bardzo krótkim czasie zyskała dużą popularność. To zarówno rehabilitacja poprzez jazdę konną, jak i poprzez sam kontakt z koniem. Osoby niepełnosprawne, które przeważnie spędzają cały swój czas w domu, tylko w gronie najbliższych są zamknięte w sobie i mało komunikatywne. Nie potrafią lub nie chcą nawiązać kontaktu z otoczeniem, może podświadomie boją się wyśmiania?… Zwykła rehabilitacja często jest dla nich nieprzyjemnym lub po prostu nie ciekawym zajęciem. Jednak rehabilitacja na świeżym powietrzu, gdzie głównym terapeutą jest koń, sprawia, iż osoby niepełnosprawne, oprócz wymiernych rezultatów dotyczących sprawności ruchowej, stają się bardziej rozmowne. Koń wyzwala emocje. Uczy wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji.

          Nowatorską formą terapii były zajęcia rekreacyjno-sportowe przy muzyce z elementami Capoeiry. Capoeira  to najpiękniejsza ze sztuk walki i najniebezpieczniejszy z tańców. Niesie ze sobą ogromny potencjał radości i słonecznego brazylijskiego temperamentu. Podczas zajęć uczestnicy grali na egzotycznych instrumentach muzycznych pochodzących z Brazylii i Afryki. Dodatkowo uczestnicy poznali kulturę i muzykę Brazylii, gorące rytmy przywołały pogodny nastrój i przeciwdziałały depresji. Zajęcia z Capoeiry łączyły elementy rytmiki tańca, ćwiczeń sportowych, śpiewu w atmosferze radości i wspólnej zabawy.

Galeria zdjęć: tutaj